Осіння профілактика і підтримка ріпаку є обов'язковою для тих хто хоче отримати високий врожай. Зазвичай використовуються фунгіциди з функцією регулятора росту, що означає, що в одній обробці, крім профілактики захворювань, ми також регулюємо її сортування, готуючи рослину до зими.
Озимий ріпак – це рослина, що всі елементи структури врожаю за винятком маси однієї тисячі насінин (сходження, кількість бічних пагонів, кількість стручків і кількість насіння в стручку) кодує восени. Тому саме в цей час починається його шлях до високої врожайності.
Суха гниль капустяних, чорна і сіра гниль – це хвороби, які атакують ріпак. Перші інфекції на ріпаку можна побачити вже на стадії 3-4 листка. Найбільші збитки і втрати в урожайності від цих захворювань виникають весною, але боротьба з ними повинна починатися восени. На ринку є багато препаратів, які добре допомагають боротися з цими патогенами.
Значну перевагу надає регулювання і контроль. Основні прояви погіршення стану рослини це: низьке осідання стебла, потовщення кореневої шийки з подовженням кореневої системи (головний стрижень і кореневе волосся). Ріпак «зимує корінням», тому його сила надзвичайно важлива. Конус росту має величезну регенеративну здатність, тому його пошкодження в зимовий період може не призвести до значних втрат. Заморозки, а саме приморозки кореня рівнозначні знищенню цілої плантації.
Оптимальним терміном проведення профілактики є фаза 4-6 листя. Як показує практика, з огляду на умови, що склалися в попередньому сезоні, у фермерів часто виникають проблеми з проведенням профілактики саме у цій фазі. Загалом площі ріпаку можна розділити на дві групи: з нерівномірним сходженням (виникає на стадії 6 листів) і з рівномірним сходженням і інтенсивним ростом. Залежно від ситуації на місці, необхідно прийняти правильне рішення щодо регулювання.
На площах з нерівномірним сходженням слід використовувати препарати з більш слабким регулюванням. Варто звернути увагу на ті, які регулюють ріпак, як хімічно, так і гормонально. Такі розчини не викликають несприятливого інгібування росту дрібних рослин (наприклад, у фазі 2 листків), і їх відповідна дія спостерігається на рослинах під час відповідної фазі розвитку. При виборі дати процедури варто враховувати, скільки відсотків рослин досягли відповідної фази. Якщо більшість рослин знаходяться вище 4-го листка – процедура повинна виконуватися, якщо окремі рослини в полі перебувають у фазі 6 листів, а більшість з них знаходяться у фазі 2 листка – треба чекати.
Слід застосовувати препарати з більш сильним регулюючим ефектом на плантаціях із стійким виникненням і зі зростанням росту. Як правило, такі розчини включають 2-3 активних речовини. Також важливий термін проведення процедури, яка повинна виконуватися, коли більшість рослин досягли фази 4 листків. Не варто чекати пізніших фаз, тому що ефективність лікування однозначно зменшується. Ріпак у фазі 4-го листка в середині вересня зазвичай характеризує інтенсивне зростання і складне регулювання.
Фунгіциди з функцією регулятора росту добре поєднуються з іншими засобами, тому загальноприйнятою практикою є поєднання інсектицидів, позакореневих добрив, а іноді навіть гербіцидів (зазвичай грамініцидів).